داروها

نکاتی از آموکسی سیلین

آموکسی سیلین,کپسول,آنتی بیوتیک

آموکسی سیلین یکی از داروهای پرکاربرد در درمان عفونتهای باکتریایی به ویژه عفونت راههای تنفسی است. آموکسی سیلین به سه شکل در کشور ما پیدا می شود: شربت، کپسول و قرص و اخیرا قرصهای جویدنی آموکسی سیلین هم به بازار آمده است. با توجه به پرمصرف بودن این دارو و مصرف خودسرانه آن، می خواهیم امروز به شایعترین سوالات در مورد آموکسی سیلین جواب بدهیم:

گلوی من درد می کند، آیا اگر آموکسی سیلین بخورم خوب می شوم؟

برخلاف آنچه که عموما تصور می شود، آموکسی سیلین داروی گلودرد یا حتی سرماخوردگی نیست، بسیاری از گلودردها چرکی نیستند و بسیاری از سرماخوردگی ها هم ویروسی هستند. آموکسی سیلین تنها برای عفونتهای باکتریایی مفید است و در مورد ویروسها و سایر علل گلودرد هیچ فایده ای ندارد.

آموکسی سیلین را باید چطور مصرف کنم؟

با توجه به نوع عفونت و شدت آن، طول درمان با آموکسی سیلین فرق می کند. در بیشتر عفونتها باید حدود ۷ روز (هر روز سه بار) آموکسی سیلین مصرف شود. اما در بعضی موارد ممکن است نیاز باشد که دارو تا یک ماه هم استفاده شود. مصرف ناقص دارو به هیچ وجه توصیه نمی شود. همچنین مصرف خودسرانه آن هم در تمام کشورهای دارای حساب و کتاب دنیا ممنوع است.

من به پنی سیلین حساسیت دارم، آیا می توانم به جای آن آموکسی سیلین بخورم؟

پنی سیلین و آموکسی سیلین از یک خانواده هستند. بنابراین اگر شما به پنی سیلین حساست داشته باشید به احتمال زیاد به آموکسی سیلین هم حساسیت خواهید داشت و بهتر است آن را مصرف نکنید.

دو روز است که آموکسی سیلین می خورم اما خوب نشده ام، چه دارویی به جای آن استفاده کنم؟

همانطور که گفتیم، مصرف آموکسی سیلین برای خود مدتی دارد و ممکن است به این زودی علائم شما کاملا از بین نروند. بهتر است داروی خود را تا آخر دوره کامل مصرف کنید و در صورت عدم بهبود علائم به پزشک خود مراجعه کنید.

علائم حساسیت به آموکسی سیلین چیست؟

اگر شما بعد از مصرف آموکسی سیلین (یا هر داروی دیگر) علائمی مانند خارش، تنگی نفس، خس خس صدا،تب یا تورم در لب و چشم را مشاهده کردید، ممکن است به دلیل حساسیت دارویی باشد. در این حالت باید سریعا به نزدیکترین پزشک مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که این علائم باید بعد از شروع مصرف آموکسی سیلین ایجاد شده باشند. اگر علائم قبل از مصرف دارو وجود داشته، ربطی به مصرف دارو ندارد.

چه کسانی نباید آموکسی سیلین مصرف کنند؟

کسانی که به پنی سیلین یا آمپی سیلین یا خود آموکسی سیلین حساسیت دارند نباید این دارو را مصرف کنند. مصرف دارو در موارد زیر هم بهتر است با احتیاط و زیر نظر پزشک صورت بگیرد: افراد مبتلا به آسم و تب یونجه؛ کسانی که به هر نوع دارو یا ماده غذایی حساسیت داشته اند؛ بیماران مبتلا به ایدز و لوسمی؛ بیماران با سابقه تشنج؛ بیماران دارای نارسایی کلیوی؛ بیماران مبتلا به فنیل کتونوری؛مبتلایان به مونو نوکلئوز عفونی

عوارض مصرف آموکسی سیلین چیست؟

شایعترین عوارض مصرف آموکسی سیلین عبارتند از علائم گوارشی مثل تهوع، استفراغ و اسهال؛ علائم حساسیتی (به شرح گفته شده در بالا)؛ اختلال آنزیمهای کبدی؛ التهاب یا عفونت قارچی دهان و مجاری تناسلی

آموکسی سیلین را با چه داروهایی نباید مصرف کرد؟

همزمان با تزریق واکسن زنده ب ث ژ و واکسن تیفوئید نباید آموکسی سیلین استفاده کرد. همچنین در مورد مصرف همزمان آموکسی سیلین با داروهای ضد انعقاد (مثل وارفارین) باید احتیاط کرد. همچنین مصرف متوتروکسات یا کلروکین با آموکسی سیلین باید با راعایت اقدامات احتیاطی صورت پذیرد. در صورتیکه هر یک از این داروها را استفاده می کنید قبل از تجویز آموکسی سیلین به پزشک خود اطلاع دهید.

8 Comments

 1. بهنام

  mer30

 2. فريال

  با سلام خدمت شما.
  من دو روز پشت سر هم تب شديد داشتم و ديروز به دكتر مراجعه كردم اما در سوئد تمام بيمارى ها مخصوصاً سرما خوردگى اصلاً جدى گرفته نميشه و امرى طبيعى ميدانند مرا پذيرش نكردند.
  من دو روزه كه آموكسى سيلين خوردم و ديروز علاوه بر بدن درد شديد و تب ضربان قلب بسيار بالايى داشتم. امروز مادرم به من كپسول سفالكسين دادو سفارش كرده اين را ادامه دهم، به نظر شما ميتوانم جايگزين آموكسى سيلين كنم ؟

  • جواب

   شرایط شما رو داشتم، با زدن آمپول دگزامتازون خوب شدم.

 3. ﯾﺎﺳﯿﻦ ۳۵ ﺳﺎﻟﻪ ﺍﺯﮐﺮﺝ

  ﺳﻼﻡ ﻣﻦ ﻗﺮﺹ ﺁﻣﻮﮐﺴﯽ ﺳﯿﻠﯿﻦ ﻣﺼﺮﻑ ﮐﺮﺩﻡ ﻭﺳﻪ ﺳﺎﻋﺖ ﺑﻌﺪﺍﺯ ﺁﻥ ﻣﯿﺘﻮﺍﻧﻢ ﺳﻔﮑﺴﯿﻢ ۴۰۰ﺑﺨﻮﺭﻡ ﯾﺎ ﻧﻪ ﺍﺛﺮ ﺩﺍﺭﺩ ﯾﺎ ﺧﻄﺮ

 4. طیبه

  سلام
  ببخشید خواستم بپرسم چه زمانی برای خوردن آموکسی سیلین بهتر است؟
  قبل از غدا یا همراه غذا؟
  یعنی معده خالی باشد بهتر است یا نه؟
  ممنون
  ______________________________________________________
  بعد از غذا اگر مصرف بشه کمتر باعث ناراحتی معده میشه

 5. افسانه

  سلام
  من برای رفع عفونت دندان داروهای اموکسی سلین ۵۰۰ و متروماکس ۲۵۰ همزمان مصرف میکنم . ایا اشکالی ندارد؟ منظورم این است که مصرف همزمان آنها ضرر ندارد؟
  _____________________________________________________
  بعضی پزشکها با توجه به شرایط بیمار ممکن است هر دو را دارو را با هم تجویز کنند که مشکل خاصی ندارد

 6. مینا

  سلام من قبلا به آموکسیسیلین و مترونیندازول حساسیت نداشتم ولی چند روز پیش خوردم تمام بدنم و صورت وچشمام متورم شد و خارش شدید داشت دلیل اینکه به تازگی من حساسیت نشون دادم چی میتونه باشه چون قبلا همچین مشکلی نداشتم ؟
  این قرص ها رو با ژلوفن استفاده کردم ممکنه ربطی داشته باشه ؟
  _________________________________________________________________________
  ممکن هست که به هر کدام از این ۳ دارو حساسیت داشته باشید. همچنین ممکن است حساسیت به خود دارو نباشد و به پوشش قرص یا مواد همراه ماده دارویی حساسیت نشان بدیهد

 7. جهانبخش

  سلام من دندونم آبسه کرده به آموکسی سیلین حساسیت دارم میتونم به جاش آمپول پنی سیلین استفاده کنم
  ______________________________________________________
  خیر چرا که احتمال حساسیت به پنی سیلین نیز وجود دارد.
  توصیه ما پرهیز از خوددرمانی و مراجعه به دندانپزشک است

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>