بیماریها, داروشناسی, داروها, پزشکی نوین

تجویز دارو در آفت دهان

بعد از انتشار جدول راهنمای تنظیم دوزها، تعدادی از همکاران با ارسال ای-میل “سیب پزشکی” ابراز لطف کرده و خواسته بودند تا در مورد درمان بیماریها مطالب بیشتر و کاربردی تر در سایت منتشر کنیم. از این به بعد در سری مطالب “داروخانه” سعی خواهیم کرد چنین مطالبی را حضورتان ارائه کنیم:

آفت یک ضایعه دهانی است که با یک بریدگی یا قطع شدگی در مخاط دهان یا گلو مشخص می شود، علت آن معمولا نامعلوم است و ممکن است به دنبال برخورد زوایای برخی غذاهای خشک ایجاد شود، یا عواملی مانند استرس، حساسیت، مسائل خود ایمنی، سیگار، مشکلات تغذیه ای و غیره باعث آن شوند.

برای درمان آفت چند دارو پیشنهاد شده اند:

۱-محلول میرتکس ( Myrtex ): در آفتهای خفیف، ۱۰ قطره از محلول را بر تکه ای پنبه ریخته و پنبه را تا ۲۰-۳۰ ثانیه روی ضایعه نگه می داریم، این کار ۵-۶ بار در روز باید انجام شود.

۲- قطره و خمیر ایرالوکس( Iralvex): نحوه استفاده آن مانند میرتکس و بطور موضعی با پنبه روی ضایعه است.

۳- محلول ویژه (معروف به کوکتل آفت): تجربه نشان داده که این محلول اثر خوبی در بهبود علائم و درمان آفت دارد، ترکیبات ان به این شرح هستند: ۶-۸ عدد کپسول تتراسیکلین ۲۵۰ (فقط پودر داخل کپسولها) + ۱ سی سی از آمپول لیدوکائین ۲% + ۱ سی سی از آمپول دگزامتازون که در داخل یک شیشه شربت دیفن هیدرامین مخلوط میشوند.

در هر بار مصرف، ۵ سی سی از محلول را پس از هم زدن داخل دهان گردانده و در مجاورت زخم نگه میدارند و بعد از آن دور ریخته می شود، این کار ۴-۵ بار در روز انجام می شود.

در کودکان زیر ۸ سال و خانمهای باردار نباید تتراسیکلین تجویز گردد.  در افراد دارای مشکلات قلبی نباید لیدوکائین تجویز شود.

۴- پنتوکسی فیلین (Pentoxifylline): در موارد استوماتیت شدید و راجعه ۴۰۰mg TID به مدت یک ماه تجویز میشود.

یادآوری: از آنجایی که آفت دهان می تواند نشانه بسیاری از بیماریهای روماتولوژیکی و خود ایمنی باشد، باید در موراد آفت راجعه چنین مواردی را در نظر داشت.

استفاده از دستورالعملهای این نوشته به هیچ وجه برای خوددرمانی توصیه نمی شود، بخصوص که تشخیص آفت و افتراق آن از انواع دیگر زخمهای دهانی احتیاج به دانش کافی دارد.

۱۷ Comments

 1. شیر سارا

  اینا رو داروخونه ما نداره ما هر چی می نویسیم . ما همون کوکتل رو می نویسیم . تریامسینولون دهانی هم اومده اونم خوب جواب می ده . محلول پرسیکا هم هست در ضمن !!!!!!!!!!!!!!!!ما بضاعتمون در همین حد دکتر جون !:))))
  ____________________________________________________________
  medapple:
  بضاعتتون خوبه ها. همون ترکیبات کوکتل رو خیلی جاها ندارند

 2. شیر سارا

  آی دکتر میگما یه برنامه داروی خوب واسه موبایل اچ تی سی ما نداری .؟به درد بخور باشه ادرس بدین ما دانلود کنیم . صواب داره به خدا !؟ثواب !!! ببخشید….
  _____________________________________________________
  مد اپل:
  واللا زیاد با اچ تی سی سر و کار نداشتم. اچ تی سی شما سیستم عاملش چیه؟ از ویندوز فونیهاست یا از اون اندرویدیها؟

 3. شیر سارا

  سلام . اچ تی سی مون از این تاچ ویوا هست مدلش ویندوز شیش !! ویندوز موبایله ! اون یکی که گفتین چی چیه ؟!:)))

 4. افسانه

  salam, ay doci man dahanam bad jur aft zade, har maham aft mizane, toro khoda ye ghatrei daruyi chizi begu zud khub beshe, asaln nemitunam chizi bokhoram, ru zabunam darumade yekiam ru labame!!! age umadi ye pm be ma bede toro khoda, tu rahe khoda!! kare kheyrie, merc . inam id mane: *****
  ____________________________________________________________
  سیب پزشکی:‏
  چیزی که در این مطلب نوشته شده یک راهنمای کلی است و اگر نیاز به درمان صحیح دارید، توصیه می کنم به یک پزشک مراجعه کنید تا معاینه و بررسی دقیقتر روی ضایعات انجام بشه و داروی مناسب تجویز بشه

 5. کاش قبل از طرحم این مطلبو می خوندم. هرچند فکر نکنم جز کوکتل چیز دیگه ای نباشه که تو داروخونه های کوچیک پیدا بشه.

 6. چند خوردی چرب وشیرین از طعام امتحان کن چند روزی در صیام

  ملتمس دعا
  [گل]

 7. محسن

  دوز محلول میرتکس ( Myrtex ) به ثانیه است نه دقیقه
  لطفا سریعا اصلاح گردد
  _______________________________________________________
  درسته. ممنون. اصلاح شد

 8. reyhaneh
 9. با‏ ‏عرض‏ ‏سلام
  من‏ ‏خیلی‏ ‏با‏ ‏‏ ‏افت‏ ‏دهان‏ ‏مشکل‏ ‏داشتم‏ ‏برای‏ ‏حل‏ ‏اون‏ ‏سه‏ ‏عدد‏ ‏آمپول‏ ‏دگزا‏ ‏رو‏ ‏در‏ ‏یه‏ ‏شربت‏ ‏دیفن‏ ‏هیدرامین‏ ‏مخلوط‏ ‏و‏ ‏سپس‏ ‏روزی‏ ‏۴بار‏ ‏با‏ ‏اون‏ ‏دهان‏ ‏را‏ ‏شسته‏ ‏و‏ ‏در‏ ‏نهایت‏ ‏مایع‏ ‏رو‏ ‏خوردم.
  تقریبا‏ ‏در‏ ‏پایان‏ ‏روزدوم‏ ‏بیماری‏ ‏خوب‏ ‏شده

 10. محمد

  رب انار رو هم امتحان کنید

Trackbacks / Pings

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>