بیماریها, پزشکی نوین, داروها

درمانهای رایج در آبله مرغان

جوش, آبله مرغان, بیماری پوستی

در درمان آبله مرغان با توجه به علائم و شدت آنها، دسته های مختلف دارویی توصیه می گردند، ما در این مطلب بخشی از داروهای رایج در درمان آبله مرغان را لیست کرده ایم:

۱- تب بر ها:

تب ممکن است کمی قبل از بروز ضایعات جلدی شروع شود، یکی از داروهای توصیه شده برای کنترل تب و کاستن درد استامینوفن است، در بزرگسالان قرص ۳۲۵ میلی گرمی را می توان بین ۴-۶ساعت یک بار (با توجه به شدت علائم) تجویز کرد. در کودکان با توجه به اطلاعات مندرج در این جدول می توان دوزاژ مناسب درمانی را توصیه کرد.

۲- آنتی هیستامین ها:

آنتی هیستامین ها می توانند به دو صورت موضعی و خوراکی (یا هر دو همزمان) به کار روند، با توجه به شدت بیماری میتوان از شربت  دیفن هیدرامین و هیدروکسی زین در اطفال (دوزاژ بر اساس جدول) و قرص کلرفنیر آمین، هیدروکسی زین یا دیگر انواع آنتی هیستامینها در بزرگسالان استفاده کرد.

می توان از محلول یا پماد کالامین-دی هم بصورت موضعی در مناطق ملتهب تر استفاده کرد (بهتر است در مناطقی که در مرحله قبل از بروز وزیکول/تاول  هستند استفاده شود.)

۳- ضد ویروسها:

هرچند آبله مرغان منشاء ویروسی دارد، اما استفاده از داروهای ضد ویروس در موارد ابتلا به آبله مرغان چندان توصیه نشده است. اما در افرادی که داراری ضعف ایمنی هستند، سالمندان و کودکان و بزرگسالانی که علائم شدیدی دارند، با تشخیص پزشک می توان از ضدویروسها هم استفاده کرد.دوزاژ و اشکال این ضد ویروسها به این شرح است:

آسیکلوویر (تزریقی۲۵۰ م گ – قرص ۲۰۰ و ۴۰۰ میلی گرمی-پماد چشمی – پماد جلدی) در کودکان حدود ۵mg/kg و در بالغین نیز بسته به شدت بیماری از ۵ تا ۱۰mg/kg هر ۸ ساعت برای ۷ تا ۱۰ روز

ویدارابین (در موراد شدیدتر، در اشکال تزریقی و پماد های جلدی و چشمی) در موارد شدید به میزان ۱۰mg/kg/day بصورت آهسته انفوزیون میشود (برای موارد  بستری بیمارستانی)

آمانتادین (کپسول۱۰۰ م گ) در بالغین ۱۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت تا دو هفته

۴- محلولهای خشک کننده:

برخی محلولهای نظیر آب دالیبور می توانند برای کمک به ترمیم و ضدعفونی وزیکولها و جراحات سطحی به کار روند. این محلولها نباید در مجاورت مخاطات استفاده شوند.

۵- استراحت و ایزولاسیون:

فرد مبتلا به آبله مرغان (مخصوصا اگر بزرگسال باشد) باید به خوبی استراحت کند و از تماس با اطرافیان بویژه کسانی که سابقه ابتلا به آبله مرغان ندارند و مخصوصا افراد دارای ضعف ایمنی و  خانمهای باردار پرهیز کنند. مدت ایزولاسیون حدود یک تا دو هفته در نظر گرفته می شود.

>>> در موراد شدید ممکن است نیاز به استفاده از ایمونوگلوبینهای تزریقی باشد.

آبله مرغان, بیماری ویروسی,دانه پوستی

زمان بندی آبله مرغان!

از زمان ابتلا به ویروس آبله مرغان تا پیدا شدن علائم ممکن است زمانی طول بکشد که به دوره نهفتگی یا کمون بیماری معروف است. این دوره حدود ۱ تا ۳ هفته خواهد بود. بعد از شروع ضایعات تا زمانی که تمام ضایعات خشک شوند، تقریبا دو هفته طول می کشد. البته این زمان بندی می تواند در افراد مختلف کمی تغییر کند.

احتمال انتقال بیماری از زمان ابتلا شروع شده و بعد از خشک شدن تمام ضایعات، احتمال انتقال بیماری به دیگران تقریبا به صفر می رسد.

واکسیناسیون:

واکسیناسیون در موارد زیر توصیه میشود:

– اطفال ۱۲-۱۸ ماهه بدون سابقه ابتلای قبلی

– بزرگسالان در موارد تماس پرخطر (پرسنل درمانی، خانواده بیماران، محیطهای شلوغ آموزشی یا نظامی)

– خانمهای غیر حامله که قصد بارداری دارند (با فاصله حداقل یک ماه قبل از بارداری)

– افرادی که قصد مسافرت به خارج از کشور و مناطق پرخطر دارند.

72 Comments

 1. مطالب خوبی است

 2. farzad

  ممنون

 3. علی صادقی

  همسرم گرفت منم گرفتم ولی ۱۰۰ برابر اون دانه ریختم بیرون شدم انگار هیولاها الان که این متنو نوشتم دارم از درد و خارش میترکم.

 4. Abed Karim

  من آبله مرغون گرفتم چند روزه خوب میشم

 5. Reza

  من الان دارم و دارم میمیرم . پماد زیک هم خوبه برای اینکه جاش نمونه

 6. مهدی

  دوست داشتم متن هاشو

 7. افشین

  تفریبا دو هفته قبل پسرم ۹ ساله ابله مرغون گرفت. زیاد خارش نداشت و در یک هفته تقریبا خوب شد. حالا بنده خودم ۴۲ ساله از دیروز گرفت ام . فعلا زیاد نیست و خارش هم ندارم. ببینیم بعد چی میشه.

 8. محمدرضا

  با سلام
  من در کودکی بیماری آبله مرغان را گرفتم
  آیا در حال حاضر میتوانم ناقل این بیماری باشم ؟ ( اگر من در تماس با یک فردی که آبله مرغان دارد(مثلا همکار) باشم آیا این امکان هست که این بیماری را به اعضای خانواده ام منتقل کنم ؟)
  با تشکر

  • ماهان

   هرشخص در طول عمر خود فقط ۱بار به ان مبتلا می شود.و شما پس از بهبود هرگز ناقل ان نخواهید بود و نمیتوانید انرا به دیگران انتقال دهید.البته این ویروس به صورت غیرفعال{در شرخه لیزوزنی} در بدن شما میماند اما نمیتوانید ان را متقل کنید.{در بعضی افراد این ویروس سال ها پس از بهبود میتواند به زونا تبدیل شود.

 9. yazdan

  سلام مطالب خیلی خوب نوشتید خیلی کمک من کرد.من الان ۴ روز آبله دارم .مردم ازخارش

 10. مهدی

  سلام

  آیا راهی هست که زودتر این بیماری تموم بشه الان وسط امتحاناتم هستش نمیدونم چکار کنم لطفا راهنمایی کنید من ۱۷ سال دارم
  ________________________________________________
  خیر باید دوره اش بگذره. فقط میشه علایم رو کمی کنترل کرد (نظیر تب و درد بدن و خارش)

 11. فری

  سلام
  دختر من ۵ ساله است و آبله مرغان نگرفته است . بچه یکی از فامیل ها آبله مرغان گرفته می خوام ببرمش پیش اون تا دختر من هم بگیره خیالم راحت بشه مدرسه که رفت دیگه نمی گیره به نظرتون کار درستیه؟

 12. عبدالرضا رنجبر

  سلام.آیا شخصی که در کودکی آبله مرغان گرفته،ممکن است مجددا در بزرگسالی به این بیماری مبتلا شود؟

  • مصطفی

   سلام. بله ممکنه شخصی که در کودکی آبله مرغان گرفته ویروس در جایی مثل نخاع باقی بمونه و در بزرگسالی دوباره مبتلا بشه

 13. بهار

  منم گرفتم ابله مرغون واقعا خیلی سخته نه میشه بیرون برم نه حالت عادی دارم

 14. arefeh

  تر خدا بچه ها تونو تا وقتی کو چیکن ببرین تا ابله مرغون بگیرن من الان ۱۴سالمه وقتی کوچیک بودم مامانم نذاش من بگیرم و الان وحشتناک گرفتم مثه هیو لاها شدم انقد سوزش وخارش دارم که دارم دیوونه می شم حتی لای انگشتای پاهام رو پلکام تو ابروهام رو لبام پر شدن واقعا وحشتناک شدم از نظر روحیم بخاطریکه زشت شدم خیلی ضربه خوردم من الان یک ماهه از خونه بیرون نرفتم و هیچکسم نمی زارم بیاد خونمون فقط خواهش می کنم بذارین بچه ها تون تا وقتی کوچیکترن بگیرن چون خیلی خفیف تر می گیره!

 15. مهدی

  سلام.من به گفته ی مادرم یک بار تو بچگی ابله مرغون گرفتم.
  ولی امروز بعد از سالها دوباره دکتر خبر بد ابله مرغون رو بهم داد.
  بالا تنم اینقدر که میخواره رو دوست دارم با ناخن هام بکنم.راستی جوش هام بعد از ۲ روز تب و لرز در اومدن

 16. مجتبی خاک نژاد

  سلام دخترم الان سه روز ابله مرغون گرفته خانم بنده یک ماه حامله است به بچه داخل شکم مادر اسیبی میرسد از تون ممنونم به من جواب بدید تا خیالم راحت بشه متشکرم
  ____________________________________________________________________
  سلام. اگر مادر قبلا نگرفته باید بسیار مواظب باشید

 17. مصطفی

  سلام. اگر خانم بارداری مبتلا به آبله مرغان شود آیا ممکن است به جنین او آسیبی برسد؟
  ________________________________________________________________
  بله
  بهتر است حتما سریع در مورد درمان اقدام شود

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>