دندانپزشکی

همه چیز درباره کشیدن دندان وماجراهای بعد از آن

کشیدن دندان, دندان درد, دهان و دندان

نوشدارو پس از کشیدن دندان

تمام تاکید و تلاش علم دندان‌پزشکی امروز بر نگهداری دندان‌هاست اما در نهایت ممکن است پوسیدگی دندان یا بیماری لثه کار را به جایی برساند که دیگر امیدی به نگهداری دندان نباشد. در چنین حالتی دندان‌پزشک راه آخر را انتخاب می‌کند: کشیدن دندان

مواردی که می‌توان دندان‌ها را کشید

روزگاری نه‌چندان دور کشیدن دندان اولین و ساده‌ترین راه برای فروکش کردن درد و عفونت دندان بود اما امروز موارد کشیدن در جوامع پیشرفته که دارای فرهنگ بالای بهداشتی هستند محدود به مواردی است که امکان ترمیم و نگهداری دندان به هیچ وجه وجود نداشته باشد. در کتاب‌های علم دندانپزشکی از موارد زیر به عنوان دلایل قابل قبول برای خارج کردن دندان نام برده شده است:

مشکل اقتصادی: اگرچه از مشکل اقتصادی در کتاب‌های دندان‌پزشکی به عنوان اخرین دلیل برای کشیدن دندان یاد شده است، اما به نظر می‌رسد در کشورهای جهان سوم اصلی‌ترین دلیل خارج کردن دندان‌های پوسیده باشد.

پوسیدگی های شدید: شاید شایع‌ترین و قابل‌ قبول‌ترین علت کشیدن دندان، پوسیدگی شدید غیر قابل ترمیم باشد. وسعت پوسیدگی دندان و قضاوت راجع به غیر قابل ترمیم بودن آن بر عهده دندان‌پزشک است.

نکروز پالپ: دندان‌هایی که دچار عفونت بافت عصبی (پولپیت غیر قابل برگشت) شده‌اند یا بافت عصبی مرده (نکروز پالپ) دارند، و امکان انجام عصب‌کشی (درمان ریشه) برای آنها مهیا نیست، کشیده می‌شوند.

مشکل پریودنتال شدید: یکی از دلایل شایع کشیدن دندان در جوامع محروم و عقب افتاده بیماری پیشرفته لثه است که منجر به تحلیل استخوان و لق شدن لثه می‌شود؛ تا حدی که امکان نگهداری دندان وجود ندارد.

دلایل ارتودنسی: برخی بیماران که به علت شلوغی و بی‌نظمی دندان‌ها برای درمان ارتودنسی اقدام می‌کنند، ممکن است با نظر دندان‌پزشک مجبور به خارج کردن برخی دندان‌ها باشند.

دندان‌های نهفته: دندان‌های نهفته در فک مانند دندان عقل نهفته یا نیمه نهفته در صورتیکه امکان رویش آنها به دلیل کم‌بود فضای کافی امکان‌پذیر نباشد باید کشیده شوند.

دندان‌هایی که با طرح درمان پروتز تداخل دارند: گاه برخی دندان‌ها مانع طراحی و کار گذاشتن مناسب دستگاه‌های پروتزی شامل دست‌دندان کامل، پارسیل یا روکش می‌شوند. موقع چنین تداخلی، کشیدن دندان‌ها پیش از گذاشتن دندان مصنوعی الزامی است.

دندان‌های دارای ضایعات پاتولوژیک: اگر دندان‌ها دچار ضایعات پاتولوژیک شوند ممکن است با نظر دندانپزشک کشیده شوند.

دندان‌های مبتلا در شکستگی فک: در فردی که دچار شکستگی فک بالا یا پایین شده، دندان‌هایی که شدیدا آسیب‌دیده یا از بافت استخوانی اطراف جدا شده‌اند، ممکن است برای جلوگیری از عفونت کشیده شوند.

قبل از انجام رادیوتراپی:  بیمارانی که به خاطر انواعی از تومورهای دهانی مجبور به پرتودرمانی هستند، مجبور به کشیدن دندان‌های مشکوک به عفونت و غیر قابل ترمیم خود هستند.

دلایل نکشیدن دندان

حتی در صورتی‌که دندانی حائز یکی از شرایط کشیدن دندان باشد، ممکن است به دلیل برخی موارد امکان خارج کردن آنها وجود نداشته باشد و دندان‌پزشک مجبور باشد کشیدن دندان را تا فروکش کردن شدت مشکل به تاخیر بیاندازد. بیماری‌های سیستمیک کنترل نشده نظیر دیابت شدید و بیماری پیشرفته کلیه، لوسمی، بیماری کنترل نشده و شدید قلبی، فشار خون بالا ممکن است به ممنونعیت نسبی یا مطلق کشیدن دندان منجر شود. بیمارانی که داروهایی نظیر داروهای مهار کننده سیستم ایمنی و شیمی درمانی سرطان یا فاکتورهای خونی ضد انعقاد مصرف می کنند باید با احتیاط مورد عمل جراحی دندان قرار گیرند.

مراقبت دندان,دندانپزشکی,دندانسازی

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

پس از کشیدن دندان، دندانپزشک موارد زیر را برای کنترل خون ریزی و درد و جلوگیری از عفونت به شما توصیه می‌کند:

- تکه گاز گذاشته شده بر محل دندان کشیده شده را به مدت حداقل نیم ساعت با فشار ملایم فک در دهان نگهدارید.

- از مک زدن و خالی نمودن مکررآب دهان خودداری کنید.

- از خوردن غذاهای سفت و نوشیدنی های داغ در روز اول پرهیز کنید.

- از کشیدن سیگار و پیپ و استفاده از نی برای نوشیدن مایعات تا چند روز خودداری نمائید.

- چند شب اول پس از کشیدن دندان، آن ناحیه را مسواک نکنید اما باقی دندان‌های خود را می‌توانید مسواک بزنید.

- در روز اول و دوم پس از کشیدن دندان، با استفاده از دهان‌شویه یا آب و نمک رقیق ولرم و یا محلول شستشوی نمکی روزانه چند بار دهان را به آرامی و بدون پمپاژ نمودن شستشو دهید.

- خروج و نشست مقداری خونابه از محل دندان کشیده شده به مدت ۲-۱ روز طبیعی بوده و نیازی به ویزیت دندانپزشکی ندارد.

- در صورت بروز خونریزی در منزل، یک تکه گاز استریل مرطوب شده را بر روی محل دندان کشیده شده گذاشته و با فشار ملایم دهان را ببندید و ضمناً از بیرون دهان، کمپرس سرد (کیسه یخ) نمائید.

- در صورتی که خونریزی شدید و غیر قابل کنترل باشد به کلینیک مراجعه نموده و از گذاشتن داروها و مواد محتلف بر موضع اجتناب کنید.

- در صورت بروز درد از استامینوفن استفاده نمائید و از مصرف داروهای مسکن ضد التهابی مثل آسپرین و بروفن به علت اینکه خاصیت ضدانعقادی دارند، خودداری نمائید.

- در صورت بروز تورم و عفونت با کلینیک تماس بگیرید.

- توجه داشته باشید به علت طولانی بودن زمان بیحسی( معمولاً ۴-۳ ساعت) و بیحس بودن بافتهای نرم اطراف دندان، لب، گونه یا زبان گاز گرفته نشود.

- گاهی اوقات به علت درآمدن لخته خون از حفره دندان کشیده شده، عارضه ای بوجود می آید که اصطلاحاً درای ساکت (حفره خشک) نامیده میشود. این عارضه درد نسبتاً شدیدی داشته و بعد از ۳-۲ روز بوجود می آید. در صورت بروز آن به کلینیک مراجعه نمائید.

- دهان تا چند روز بعد از کشیدن دندان بد طعم بوده و بوی نامطبوعی دارد که طبیعی بوده و نشانه وجود عفونت نیست.

مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی دندان

خارج کردن برخی دندان‌ها با روش‌های ساده و معمول امکان‌پذیر نیست و نیازمند انجام جراحی هستند. در طی جراحی دندان پس از برس بافت لثه و برداشت مقداری استخوان توسط دندان‌پزشک خارج می‌شود. پس از انجام جراحی دندان رعایت موارد زیر برای کاستن از عوارض عمل، جلوگیری از بروز مشکلات بعدی و بهبودی سریع‌تر، الزامی است:

- بعد از انجام جراحی بر روی جراحت داخل دهان قشر خاکستری رنگی ممکن است دیده شود و دهان تا چند روز بدطعم و بوی نامطبوعی دارد. این حالات طبیعی بوده و نشانگر وجود عفونت نمی باشد.

- روز اول رژیم غذایی مایع یا نرم و سرد داشته باشید و از روز بعد در صورت عدم ناراحتی از غذاهای معمولی می توانید استفاده کنید (با طرف دیگر فک غذا جویده شود).

- صرف مایعات و غذاهای کافی و مقوی بعد از جراحی ضروری بوده و در بهبودی شما تاثیر به سزایی دارد. مراقب باشید از فشار مستقیم لقمه غذایی بر روی ناحیه بخیه زده شده تا یک هفته اجتناب شود.

- تورم و درد بعد از جراحی قابل انتظار است. کاربرد کمپرس سرد (کیسه یخ) از خارج دهان، بعد از جراحی و ادامه آن در روز اول و کمپرس گرم از روز سوم به بعد در کاهش تورم موثر است.

- حداکثر تورم در مدت ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد از جراحی به وجود می آید که از روز چهارم کاهش یافته و طی ۱۰-۷ روز از بین می رود.

- مسواک زدن دندانها از روز بعد از جراحی بدون اشکال بوده و دقت نمایید به مدت یک هفته از مسواک زدن مستقیم بخیه ها خودداری شود.

- یک هفته بعد از عمل جراحی جهت کشیدن بخیه به کلینیک مراجعه نمایید.

نحوه انجام کمپرس سرد و گرم

به کار بستن صحیح کمپرس پس از جراحی های دهان کمک زیادی در کنترل خونریزی و  تورم  می کند و موجب تسریع در بهبود ناحیه جراحی می گردد.

برای این منظور در ۲۴ ساعت اول پس از جراحی از کمپرس سرد، ۲۴ ساعت دوم بدون کمپرس و از ۲۴ ساعت سوم به بعد از کمپرس گرم استفاده می شود.کمپرس سرد به این ترتیب است که مقداری یخ خرد شده را در یک کیسه پلاستیکی ریخته و آن را داخل یک پارچه خشک می پیچیم تا از تماس مستقیم یخ با پوست جلوگیری شود. سپس آن را ۲۰ دقیقه از بیرون در مجاورت ناحیه جراحی قرار می دهیم و پس از آن ۲۰ دقیقه استراحت می دهیم و این عمل را در ۲۴ ساعت اول پس از جراحی تکرار می کنیم.

در ۲۴ ساعت دوم نه کمپرس سرد و نه گرم انجام شود.در ۲۴ سوم به بعد گرما چه از طریق کمپرس گرم و چه از طریق دهان شویه گرم موجب تسریع در از بین رفتن تورم و بهبودی می شود.کمپرس گرم به وسیله کیسه آب گرم و یا بطری حاوی آب گرم قابل انجام است. نحوه انجام مانند کمپرس سرد است. ضمن این که بایستی مراقبت بود که تماس کیسه یا بطری گرم موجب سوختگی پوست ناحیه نشود.

55 Comments

 1. باران ایرانمنش

  سلام.
  دوست من دندون عقلشو جراحی کرده اما بعد از جراحی درد خیلی شدیدی داشته به همین خاطر با مراجعه ی مجدد متوجه شده یه مقدار استخوان خرد شده در بافت نرم اطراف دندان کشیده شده وجود داره فک میکنم اون تکه های استخوان رو خارج کردن ولی اون هنوز درد شدید و احتمالا خونریزی داره برای حل این مشکل چیکار میتونه بکنه؟
  لطفا جوابتونو برام ایمیل کنید.
  متشکرم.
  _________________________________________________
  با سلام و آرزوی سلامتی
  پاسخ شما: مراجعه به دندانپزشک

 2. سجاد

  با سلام و خسته نباشی ، من الان ۲ ساعتی میشه که دندون عقلم رو کشیدم در واقع جراحی کردم و بخیه زدم اما فکر میکنم خیلی خونریزی دارم یعنی هر ۴ دقیقه دهنم پر میشه و نمیتونم همشو قورت بدم میدونم نباید تف کنم اما نمیتونم همشو قورت بدم چکار کنم خواهش میکنم راهنمایی کنید
  _______________________________________________________
  سلام
  در صورتی که چنین خونریزی دارید باید در اولین فرصت به نزدیکترین دندانپزشک مراجعه کنید تا مداخله درمانی لازم صورت بگیره

 3. داوود

  باسلام من حدود۱ ماه است دندان عقل چپم راجراحي كرده ام واين مدت نصف زبانم كاملا بيحس شده به طوري كه فلفل قرمز روي ان ميگذارم هيچ احساسي ندارم لطفا مرا راهنمايي كنيد
  ___________________________________________________________
  دوست عزیز، چنین موردی را نباید در اینترنت جستجو کنید. برای بررسی احتمالی عوارض جراحی به جراح فک و صورت مراجعه فرمایید تا از نزدیک بررسی و معاینه شوید

 4. مریم

  با سلام
  میشه آدرس جراح فک و صورت کاربلد را در تهران بهم بگید،ریشه دندان عقلم نزدیک کانال عصبی هست و دندانپزشکایی ک پیششون رفتم میگویند حتما باید ب جراح فک وصورت مراجعه کنم
  ___________________________________________________
  جراحان فک و صورت توانایی در تهران هست. می تونید به این آدرس مراجعه کنید:
  http://www.irden.com/club/users/?current_view=icon&current_filter=adv&FLT_FIO=&flt_personal_birthday_day=&flt_personal_profession=&flt_personal_gender=&flt_work_company=&flt_work_city=%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86&flt_work_street=&flt_uf_profession%5B%5D=1720&flt_uf_irden_crtfd=2023&flt_uf_irden_friends=0&set_filter=%C2%A0%C2%A0%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%AC%D9%88

 5. افشاری

  با سلام.من حدود ۵ روزه دندون عقلم رو کشیدم صرف نظر از درد حین و بعد از کشیدن الان یه سری نقاط ملتهب سفید شبیه تاول اطراف دندون و همون سمت گلوم دارم که نمیتونم دهنم رو باز وبسته کنم و بلع رو با مشکل مواجه کرده.جالبه که یک طرفه است و به طرف دیگه پیشروی نمیکنه.

 6. زهرا

  سلام، من الان حدودا ۵ روزه که یکی از دندونای بالاییمو جراحی کردم ولی دکترم اونو بخیه نزده، درد فوق العاده زیادی دارم به طوریکه هر ۶ ساعت باید یه ژلوفن بخورم، به نظر شما چه مدت دیگه به بهبودی کامل میرسم؟

 7. ناشناس

  سلام من چند ساعتی می شه که جراحی کردم و خیلی خون ریزی دارم و همین طور درد زیاد و دارم می میرم چی کار کنم؟
  ________________________________________________
  در این شرایط کار زیادی از دست شما بر نمیاد. یک پنبه یا گاز تمیز بر دارید و اون رو به اندازه مناسب لوله کنید و کمی با فشار روی محل خونریزی بگذارید و به دندانپزشک خودتون مراجعه کنید

  • ناشناس

   عادی هستش بدتر هم می شی من که چند هفته بستری شدم وای به حال تو

 8. دانشجو

  با سلام
  آيا حتما بايد دندان عقل را كشيد؟
  با تشكر
  _______________________________________________
  سلام
  خیر. حتما لزومی به کشیدن دندان عقل نیست مگر مواردی که مشکل خاصی وجود داشته باشد که نیاز به کشیدن پیدا کند.

 9. رضا

  سلام من العون دندانم را کشیدم میتوانم بشورم اخه دهانم پر از خون هستش

 10. مونس

  با سلام
  من حدود ۱ هفته است دندان عقلم را دو تا باهم کشیدم.و سه روز پیش یکی دیگه از عقلارو جراحی کردم به خاطر اینکه تا هفته اینده قصد بارداری دارم مجبور شدم عجله کنم.الن وضع دهانم افتضاحه پر از افت و جوش های کوچک شب اول تب و لرز کردم الانم حالت سرما خوردگی رو دارم.شک دارم نکنه دکتر سوزن امپول و عوض نکرده باشه و ایدز یا هپاتیت گرفته باشم.تورو خدا بگید چیکار کنم

  • سب

   توکلت به خدا باشه این حرفها چیه چرا نا امیدی

 11. من چهارشنبه نوبت جراحی دارم درد داره تر خدا بگین لطفا
  __________________________________________________
  طبیعتا ممکن است بعد از رفع اثر بی حسی درد داشته باشید اما معمولا چندان شدید نخواهد بودو می توانید با توصیه پزشکتان از مسکن های مناسب استفاده کنید

 12. فردا میام یه سری میزنم بگین خیلی می ترسم مرسی

 13. Majid

  با سلام
  من تازه این سایت رو دیدم.
  من صبح یکی از دندونام رو کشیدم. دکتر گفت برای مسکن بروفن بخور. مشکلی پیش نمیاد؟
  خون ریزی خیلی کمه اما همچنان خون ریزی داره (۸ ساعتی هست که کشیدم) مدام هم پنبه میزارم رو محل دندون.
  _____________________________________________________
  توصیه های ذکر شده در متن را به کار ببندید. در صورت تداوم خونریزی بدون اینکه دستکاری بیشتری بکنید. جهت بررسی به دندانپزشک خود مراجعه کنید

 14. Majid

  برای خون ریزی یکی یه راه حلی داد چقدر موثره؟
  قداری نمک در چای دم کشیده نسبتا غلیظ حل کن و با این محلول چند بار دهانت را بشور.

 15. حسین

  سلام
  من یک روزه دندون عقلم رو کشیدم و الان یک طرف صورتم تا حدی ورم کرده. در حالت عادی درد دائمی دارم و موقع بلعیدن غذا این درد شدیدتر میشه.
  آیا این عادیه؟؟؟ دفعه های قبل یک روز بعدش همه چیز خوب میشد.
  لطفا به ایمیلم بفرستید
  با تشکر

 16. Ramin

  thanks very very match it was perefect

 17. فهیم

  با سلام دوست من بخاطر داشتن بیماری لثه در جوانی مجبور به کشیدن تمام دندانهایش شده. در حال حاظر در دو قسمت از دهانش در زیر لثه توده ای شبیه به استخوان پدیدار شده که ماهیتش معلوم نیست .آیا امکان دارد بخاطر بد کشیدن دندانها خرده های دندان جمع شده باشد؟؟
  علاوه بر این اگر یک دکثر دندانساز خوب و مطمئن معرفی کنید خیلی ممنون میشویم.
  _________________________________________________________________
  سلام
  در مورد ماهیت اونها از راه دور نمیشه اظهار نظری کرد. اما بعید است که مشکلی که فرمودید اتفاق افتاده باشه.
  در مورد معرفی که خواسته بودید: دندانسازها پزشک نیستند و تنها کسانی که در تابلوی مطبشان کلمه دندانپزشک و در مهر خود شماره نظام پزشکی و پروانه طبابت دارند دکتر و “دندانپزشک” هستند. توصیه ما مراجعه به دندانپزشک است نه دندانساز تجربی

 18. منصور

  با عرض سلام و خسته نباشید بنده یک دندان خراب دارم که مدت یکسال است که شکسته واز دندانهای آسیاب است ودیواره بیرونی کامل از بین رفته وحالا حدود نه ماه است یک مقدار گوشت اضافه مثل گل کلم در آن تشکیل شده وهر صبح مقداری خون در آن جمع میشود ودر شهر ما کسی نمیتواند درمانم کندومیگویند کار آن خیلی سخت است با تشکر

 19. maryam

  سلام به دوستان عزیزم امیدوارم حال همگیتان خوب باشد و همیشه سلامت باشید. من برای اولین بار وارد این سایت شدم چون ۲ ساعت پیش دندان عقلمو کشیدم و الان اومدم سرچ کنم ببینم درمورد مراقبتهای بعد از عمل جراحی دندان عقل چه مطالبی نوشته .آخه نگرانم اتفاق بدی برام نیوفته طبق دستوری که پزشک معالجم داده فرمودند که ۲ ساعت بعد میتونی گاز استریل را برداری منم الان همین کارو کردم ولی هنوز کمی خون توی دهانم جمع میشه ولی زیاد نیست نمیدانم طبیعیه یا نه؟ بعدش من یه چند باری آب دهانم را تف کردم چون غیر قابل تحمل بود برام. تا کی امکان داره این خون آمدن ادامه داشته باشد .

 20. علی اکبر

  سلام.دندونای آسیاب پایینم همشون داغونند.ازجراحیشون میترسم.

 21. mojan

  سلام من حدود ۲هفته است که دندون عقلم رو کشیدم ولی هنوز جاش درد میکنه چی کار کنم لطفا راهنمایی کنید خواهش

 22. ترانه

  باسلام من دندان نیشم حرکت کرده جلواومده دکترمی خواهد دندان منو بکشه اگر بکشه صورتم پیر میشه؟

 23. lleila

  سلام من از دندون پزشکی می ترسم و الان یکی از دندونام ۵ساله که خرابه والان کامل پوسیده و چند ابسه زده و رفته و الان احساس میکنم مشکل تنفسی دارم و میگم شاید به خاطره الودگی هواست امکان داره واسه دندونم باشه با این دندونم خجالت میکشم دندون پزشکی برم نمیگه یه ادم تحصیل کرده چرا گذاشته دندونش اینجوری بشه
  ______________________________________________________________
  سلامت شما از همه چیز مهمتر است

  • الهه

   سلام .كشيدن دندان اصلا دردي نداره فقط بعد از اون خيلي خونريزي داره كه دوروزه قطع ميشه و يكي درد داره و سريع فراموش ميكني .من ديروز دندونم كشيدم ساعت ۴بعداز ظهر ولي الان يكمي درد داره از درداي ديروزم فراموش كردم

   • tarane

    اتفاقا همه به من گفتن درد نداره ولی وحشتناک

    • nafiseh

     دندون کشیدن خیلی باحاله. اصلا و ابدا درد نداره. من همین صبح کشیدم. بعدش درد داشتم اونم کاملا طبیعی بود.

 24. محمدعلي صدري

  بسم الله الرحمن الرحيم
  درابتداي كارخدمت جنابعالي سلام عرض مي كنم
  وسپس سوءال مي كنم مشكل دندان كشيدن راچطورمي شودحل كرد؟
  شكر محمدعلي صدري خداحافظ.

 25. نغمه

  با عرض سلام و تشکر از مسئولان محترم سایت .
  اول خدمت خواهر گلم لیلا جون و کسانی که مثل ایشون فکر میکنند بگم این بدترین کاره چون منم با همین فکر شما دندونی که باید یکسال پیش با درد کمتر و هزیبنه پایین تر و بدون جراحی درست میشد از ترس درد و وامپول اینکه شاید حالا پولدار شدم بعد دندونم درست میکنم امروز بعد از یک سال با بدترین وجه طوری که لثم اومده بود تو دندونم با وهزینه زیاد ۱۰۰ هزارتومن کشیدم
  خواهشم میکنم با سهل انگاری با سلامت خودتون بازی نکنید البته کاش دندانپزشک ها با رعایت اصول انسانی با مریض هایی که توان مالیشون کمه راه میومدن تا کسانی مثل من به خاطر نداشتن پول عصب کشی و پرکردن دندونشون اینقد نگاه دراند تا مجبور بشن بکشن البته پزشک های خوب هم که با مردم راه بیان حتما هستن اما من تا حالا ندیدم .نکته دیگه اینه که خودمون هم باید بیشتر به بهداشت دهان و دندان اهمیت بدهیم.
  یه سوال از پزشکان محترم هم دارم من معمولا بعد از کشیدن دندان به خاطر مواد بیحسی دچار افت میشم برای اینکه از این کار جلوگیری کنم راهی هست یانه ؟همینطور کاهش سوزش من به جای درد بیشتر احساس سوزش میکنم ؟
  دوم اینکه هنگام کشیدن بخیه هم آمپول بیحسی زده میشه؟
  ببخشید ولی اعتراف میکنم که از امپول دندانپزشکی خیلی می ترسم.
  ممنون از جوابتون .
  با آرزوی سلامتی برای همهی مردم ایران
  ____________________________________________________________________________________
  سلام
  بعد از کشیدن دندان دچار افت میشید؟ یعنی افت فشار یا افت فند یا فقط یک حالت سرگیجه؟ توجه داشته باشید که هر سرگیجه و حال ناخوشایندی به معنای افت فشار خون نیست.
  موقع کشیدن بخیه های مختلف هم اصولا نیازی به تزریق بیحسی نیست.

 26. سیاوش

  درود بر شما… بنده ۱۰ سال پیش دندان آسیاب بزرگ اولم(پایین راست) رو که پوسیدگی نسبتا وسیعی داشت با آمالگام پر کردم و حدود ۴ سال پیش بخش خیلی از کوچیکی از آمالگام شکست، تا حدود ۴۰ روز پیش که با خوردن یه آدامس دندونم به شدت درد گرفت و مجبور شدم نزد دندانپزشگ برم که ایشون لطف کردند و زحمت کشیدند و بعد از ۱ ساعت کار کردن روی دندونم گفتند که یکی از کانالها خالی نمیشه، بعد از ۵ روز دوباره نزد دندانپزشک رفتم(تو این ۵ روز لثه م به شدت عفونت کرد و ورم وحشتناکی کرد و درد کشنده ای هم داشت) دوباره نزد دندانپزشک(عمومی) رفتم و ایشون فرمودند که باید بری پیش متخصص، پیش متخصص هم رفتم و ایشون که ماشالله در نهایت بیسوادی و پول پرستی و … تشریف داشتند دستور دادند که باید دندون کشیده بشه!!!!! بعد بنده این دندون لعنتی رو کشیدم و الان پس از گذشت ۹ روز و چند ساعت هنوز درد داره به طوریکه نمیذاره بخوابم… شما بفرمایید از دست این درد و این به اصطلاح دندانپزشکها باید به کی پناه برد؟

 27. mahdiskyblue

  سلام من مهدی ۲۵ سالمه من داندانه بغلی را کشیدم بعداز مدت دو سال یکطرف صورتم لاغرتر شده و تکیه تر چکار کنم ایا با گذشتن دندان ایمپلینت درست میشه یا درمانی بجز جراحی داره اصلا کدوم دکتر برم دندان پزشکی یا فک و صورت خواهش میکنم راهنماییم کنید منتظرم ….
  ______________________________________________________________________________
  سلام
  بهتر هست ابتدا به دندانپزشک مراجعه کنید و در صورت نیاز ایشون شما رو به متخصص لازم ارجاع بدهند.

 28. محسن

  درود برشما
  ۶ ماه پیش یکی از دندان های عقل فک بالا ی خود را کشیدم. قبل از کشیدن دندان دهانم اصلا بوی بد نمی داد. اما الان ۶ ماهه که دهانم بوی بد می دهد. ۱ روز بعد از کشیدن دندانم تب کردم و فکم چنان درد می کرد که نمیتوانستم فکم را باز کنم و غدا بخورم, به پزشک عمومی مراجعه کردم و با سرم و آنتی بیوتیک خوب شدم. اکنون یک حفره ی کوچیک در محل کشیدن دندان هنوز باقی مانده اما جایش متورم نیست و درد هم نمیکند . فقط این بوی بد دهانم را چکار کنم؟
  سپاسگزارم اگر پاسخ من را بدهید.
  ____________________________________________________________________
  سلام
  اینجا را بخوانید:
  http://www.medapple.com/8228/halitosis/

 29. sadat gafari

  من دندان عقلم چند روز پیش کشیدم اما همچنان درد می کنه هر روز مسکن می خورم چی کار کنم

 30. بهار

  سلام من امروز وقت دندانپزشکی دارم دندون عقلم بکشم یه خورده میترسم، ولی مجبورم راهی نیست امیدوارم به خوبی بگذره.

 31. یکتا

  با سلام من۸روز پیش دندان عقل پایینم که نیمه نهفته بود را جراحی کردم وتمام شرایط را رعایت کردم و تا۵روز سفالکسین تجویز شده را مصرف کردم و دیروز بخیه ها را کشیدم .از دیروز هم درد دارم واب دهانم را نمیتوانم قورت بدهم گلویم درد میگیره از روی گردنم هم در همان ناحیه سفت شده که در زمان لمس کردن متوجه شدم.علت چیست؟چه کا باید انجام بدهم؟

 32. misha

  من دوروزه که دندان عقلمو کشیدم وگلودردشدیدی دارم طوری که آب دهانموبه سختی قورت میدم گلوم قرمزشده یه کبودی هم بالای گلومه نمیدونم چندروزبایداین دردوتحمل کنم

 33. رضا

  سلام من یه جند سال دندونم درد میکنه تا میاد خوبه بشه دوبارهناحیه لثه درد می گیره توری که خواب از من گرفته وخیلی پوسیده شده

 34. سميرا مسرت فر

  سلام و خسته نباشيد.مدتي پيش يکي از دندان هاي عقلم درد مي‌کرد و پوسيده بود و به يک دندان پزشک مراجعه کردم.او گفت که بايد بکشي و به جراحي هم نياز دارد.دو تا آمپول بي‌حسي زد و گفت برو کمي بنشين و بعد بيا.در اين مدت او دندان بيمار ديگري را عصب کشي کرد!!! در اين مدت من تقريبا حسم برگشت،به‌طوري‌که دوباره درد دندانم شروع شد.بعد از حدود۴۵ دقيقه دکتر گفت بيا بخواب.به او گفتم که حسم برگشته به‌طوريکه دوباره دندانم درد مي‌کند و خيلي‌کم بي‌حسم.او گفت که تقريبا طبيعي است و حالا يک بي‌حسي مي‌زنم.خلاصه يک بي‌حسي زد و بلافاصله شروع به دندان کشيدن کرد و گفت بايد تحمل کني. اين‌قدر اين درد وحشتناک بود که داشتم مي‌مردم.و اين انبر را در دندانم چنان فشار مي‌داد که گردنم داشت مي‌شکست.هر وقت به آن فکر مي‌کنم ديوانه مي‌شوم. نظ شما چيست؟

 35. سلما

  باعرض سلام من ۱ سال که دندان شلی دارم میشه بی درد ترین را هو به من بگید

 36. ندا

  سلام من ۱۴ سالمه و دندون درد شدید دارم و با قرص اروم میکنم دردمو. میخواستم بپرسم کشیدن بهتر یا پر کردن تو رو خدا کمکم کنید الان ۳ روزه از دندون درد دارم و دیگه صبرم تموم شده چیکار کنم نترسم

  • محمد

   کشیدن آخرین راه حله.مخصوصا توی ستن شما

 37. پريسا

  سلام، من دو ماهي ميشه كه دندون عقلمو جراحي كردم، جراحي خوبي بود، خون ريزي نداشتم و محل بخيه تقريبا خوب شده، ولي تازگي ها از محل ش گاها خون تراوش ميشه، در حالي كه جاي بخيه تقريبا خوب شده، دليلش چي مي تونه باشه؟ من به دليل ناراحتيه ميگرنم مرتبا از داروي هاي مسكن استفاده ميكنم،‌ممكنه به دليل استفاده زياد از مسكن باشه؟

 38. رها

  سلام ٢ روزه كه دندون عقل كشيدم الان دردم شديد تر شده تورم خيلي زيادي داره البته از روزه اول كمتر شده اما بازم خيلي تورم داره حالت تهوع و سر گيجه ي شديد دارم ميشه راهنمايي كنيد ممنون ميشم

 39. سلام من برای انجام ارتودنسی مجبورم دندان های اسیای کوچکم رو بکشم می شه بگین دردش در هنگام کشیدن چقدر .من یکم می ترسم

  • مريم

   عزيزم درد نداره موقع كشيدن ، بعدش هم كمه دردش ولى غذا خوردن سخت ميشه بايد مراقبت كنى

 40. نیوشا

  سلام .من ۱هفته پیش جراحی نهفته دندون عقل پایین انجام دادم.اما بخیه برام نزده.الان۲تا دندون کناریش درد میکنه.همیشه درد نداره ولی وفتی دردمیگیره خیلی بدجوره و به گوشم و گیج گام دردش سرایت میکنه.این دردبعد ی هفته طبیعیه؟چیکار کنم؟چون میخوام درس بخونم اما نمیشه

 41. Saba

  سلام
  من سه روز پيش دندون عقلمو جراحي كردم، تا الان خيلي كم درد گرفته و خونريزي اصلا نداشتم و جاي بخيه ها هم داره بسته ميشه، همه چي اوكيه تقريبا فقط سوالم اينه كه وقتي لثه ترميم ميشه اين نخاي بخيه چي ميشه؟ يعني گير نميكنه تو لثه؟ بخيه كشيدن درد داره ؟

  • علی

   سلام
   من همه دندون های عقل رو جراحی کردم … در زمان کشیدن بخیه هیچ درد نداره نگران نباش

 42. شهروز

  سلام
  راستش الان که دقیقا ساعت ۴ صبحه بخاطر دندون درد شدید و خواب نداشتن اومدم اینترنت تا چاره براش پیدا کنم..البته من سابقه قبلی هم دارم تو همچین شبهایی که اون دندونو کشیدم و برای همیشه از دردش راحت شدم ..با اینکه واقعا هیچ درد و ضرری رو حس نکردم اما نمیدونم چرا برای دفعه دوم میترسم بکشم خودم میدونم که خیلی قویتر از این حرفام اما نمیدونم چرا هر ماه یکبار درد اینکی دندونو تحمل میکنم اما نمیرم پیش دکترم که بکشمش؟؟یعنی بنظرتون باید برم پیش روانشناس؟ اما الان که دارم تو سایت ها میچرخم خدارو شکر دردش کمتره شده!! اما یه سوال علت سنگینی این دندونم هنگام درد کشیدن چیه؟ چون خیلی سنگینی میکنه برام؟؟

 43. صهبا

  سلام.
  من تقریبا ده سال پیش یکی از دندونامو عصب کشی کردم و با مواد سفید پر کرد.
  الان چند ماهه که گوشه دندونم شکسته ولثه بالای دندونم تقریبا هر روز متورم میشه که شبیه جوش چرکیه.
  به نظر شما مشکل از ریشه دندونمه که عفونت کرده یا لثه هام عفونت کرده؟
  خواهش میکنم جواب بدید.
  به چندتا دکتر مراجعه کردم ولی هرکدومشون یه نظری میدن.
  یکی میگه از ریشه دندونته که عفونت کرده.
  یکی میگه لثم عفونت کرده.
  یکی میگه باید دندونو بکشی چون اگرم درستش کنی دوباره امکان اینکه لثم جوش بزنه هست.
  به نظر شما چیکار کنم.
  در ضمن اصلا دندون درد ندارم.

 44. محمد

  با سلام
  من اونقدر دکتر نرفتم تا دیواره های دندونم شکست ….
  راستش میدونید چرا ؟ چون تجربه ی خوبی از آخرین دندون پزشکی که رفتم نداشتم و همیشه اظطراب آمپول و درد دندان کشیدن را داشتم ( خدا خیرش نده در زدن بی حسی کم گذاشته بود الان فهمیدم حالا الله اعلم که چرا… ) .
  به قول یکی از دوستام که میگفت برا ایمپلنت مهم تر از جنس و قیمت میخ ایمپلنت دکتری هست که میخاد این کار رو انجام بده . راست میگفت این دکتر با تجربه همچین آمپول زد که من با اون همه استرس تأثیری روم نگذاشت فقط تنها کاری که کردم موقع آمپول زدن به آمپول نگاه نکردم و چشمهام روبستم که این خیلی کمکم کرد .
  فکر میکردم موقع کشیدن درد زیادی داشته باشه با توجه به اینکه از دندونم چیزی نمونده بود و مجبور شد دکتر تکی تکی ریشه ها رو بکشه ولی اونم اصلا درد نداشت .
  فقط تنها اشتباهی که کردم این بود که بعد از دو ساعت وقتی پانسمان رو برداشتم به خیالم برای بند آمدن خون با آب سرد دهانم را شستم و خالی میکردم که خودم فهمیدم خونریزی دوباره شروع شده اونوقت بود که فهمیدم چه اشتباهی کردم تازه باعث عفونت محل جراحت هم شدم .
  خب این علت اول شروع مجدد خونریزی بود و علت دوم این بود که برای تسکین درد کمی که داشتم به جای استامینوفن از قرص ژلوفن استفاده کردم … آخه قرص ژلوفن و ایبوبروفن عملکرد ضد انعقاد خون دارند و نمیگذارند خون لخته شود و بند بیاید . تازه بعد از کلی گذاشتن یخ روی محل خونریزی باز هم خون یک مقداری کم شد و باز هم می آمد .
  تنها کاری که در این وضعیت به من کمک کرد این بود که شب برای خواب به چند متکا تکیه دادم تا خون با فشار کمتری خارج شود … وای چه شبی بود

  حالا فکر میکنید از کجا رسیدم به این که ژلوفن برای بند آمدن خونریزی من مشکل ایجاد کرده بود ؟؟

  باور میکنید که بعد از گذشت حدود ۸ ساعت از مصرف ژلوفن و اتمام بازه تأثیر ژلوفن خونریزی من به حد خونابه اندک رسید که حد طبیعی هست و بعد از حوردن یک دو لیوان بستنی کم کم قطع شد ؟!!!
  خب حالا با جنایاتی که سر زخم لثه خودم تو همون ساعات و روز اول در آوردم تورم و عفونت و درد طاقت فرسا شب دوم سراغم اومد حالا این درد با یک دونه استامینوفن قابل تسکین نبود خب صبح که رفتم دکتر مطمئن شدم که عفونته و دو تا پنیسلین ( خشک کننده ) و یک دگزا ( تسکین درد برای حدود سه روز )تجویز کرد و کلا مشکلم حل شد شکر خدا ………………
  فقط اینو گفتم که بدونید همه فکر میکنن بخش دردناکش آمپول و ترمیم یا کشیدنه ، نه اتفاقا با انتخاب یک دکتر ماهر و خوب هیچ نگران این بخش نباشید که اصلا درد نداره فقط باقی مراحل نقاهت هست که اگه با اطلاع کافی عمل کنید خیالتون راحت باشه و این از من به شما قول قول قول اصلا نترسید ……..
  تازه اگه هرچی دکتر ماهر تر باشه درد نقاهت هم کمتر میشه فقط اصلا در دندان گول چند هزار ارزان تر رو نخورید که اصلا ارزش نداره …..
  من از جراحی ایمپلنت خیلی می ترسیدم ولی الان فهمیدم که اصلا درد نداره و فقط شرایط روانی بود که برا خودم ایجاد کرده بودم البته پیش بهترین دکتر مشهد وقت گرفتم و اتفاقا حین مراجعه با مریض هاش هم مشورت کردم که اونا هم راضی بودن …….. پس همه چیز اول در پناه خدا و دوم انتخاب فرد ماهر آزمون داده
  در پناه خدا

 45. محمد

  باسلام من امروز دندونمو کشیدم اما فکرم فقط درگیره اینه که آیا وسایل و تجهیزاتی که برای کشیدن دندونم استفاده کرد ضدعفونی بودن؟لفا یه راهی جلوم بذارین که فکرم آروم بشه

 46. porya

  سلام دوستان.ساعت ۶ عصر هر دو دندان عقلم رو کشیدم )فک پایین.الان صبح از شدت خونریزی نتانستم بخوابم.انقدر درد دارم که هر سه ساعت دارم ژوئن میخورم.در کل عمل خوبی بود و راضی هستم.چون پیش جراح فک و صورت رفتم و خیالم راحت. با این که دندانم نهفته بود و خیلی بلند و ریشه دار بود ولی عالی برام کشید.خوب هم پول گرفت البته!هر دندان ۳۵۰ هزار.جمعا ۷۰۰٫فقط مشگل خون ریزی. فک کنم تا الان یک کیلو خون از دهنم اومده بیرون.موفق باشید .یا علی

Trackbacks / Pings

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>